Nurkowanie na Cyprze

Nurkowanie na Cyprze

Na wschodzie morza śródziemnego leży wyspa Cypr – na wodach pomiędzy Turcją, Libanem a Syrią

W czasach starożytnych wyspa była pod władaniem Greków przez ponad 2 tyś lat – odnajdziemy tam zatem wpływ kultury greckiej, rzymskiej i bizantyjskiej.

W 1191 wyspę podbijają krzyżowcy i następuje odejście od kultury prawosławnej. W 1570 roku wyspę podbijają Turcy co wpływa na pojawianie się Islamu. Dzisiaj miesza się tam wiele kultur, religii, wpływów społecznych.

Obecnie wyspa to państwo Republika Cypryjska – Cypr oraz Turecka Republika Cypru Północnego – szczególnie nie przepadają za sobą

My udajemy się do Larnaki – głównego portu lotniczego Cypru usytuowanego na południowo wschodnim wybrzeżu

Pierwsze atrakcje to oczywiście nurkowanie na Zenobii – piękny wrak promu typu Ro-Ro – zatonął w czerwcu 1980 r. Z portu w Larnace wypływamy małymi łódkami nieco ponad kilometr od brzegu. Nad nami podejście do lądowania mają samoloty do pobliskiego lotniska. Zdarza się wiec że z ogromnym hukiem przeleci wieli odrzutowiec tuż nad nami.

Zenobia leży na głębokości około 40 m. Statek ma 172 m długości i 23 m szerokości – jest największym wrakiem odkrytym na morzu Śródziemnym w doskonałym stanie i bez uszkodzeń.

Istnieje kilka teorii co do zatonięcia Zenobii – najczęściej przytaczana i chyba najbardziej prawdziwa to ta o awarii systemu balastowego. Ponoć nastąpiła awaria systemu szasowania balasów na statku – czyli wyrównywania obciążenia co pozwala trzymać statek w równej pionowej pozycji – przechył był duży bo ponad 40 stopni. Przez kilka dni próbowano statek uratować. Niestety nastąpiła kolejna awaria, która doprowadziła do zatonięcia promu. Statek przewodził ładunek ponad 140 ciężarówek wraz z naczepami – ten ładunek się przemieścił a to w konsekwencji przypieczętowało zatonięcie.

 

Obecnie wrak spoczywa na lewej burcie na piaszczystym dnie. Statek jest tak duży że jedno nurkowanie to za mało by przepłynąć od dziobu do rufy i powoli go obejrzeć.

2 nurkowania to minimum a najlepiej 2-3 dni – jest wiele do obejrzenia i można tam zrobić spokojnie 4-6 nurkowań a każde będzie inne i bardzo ciekawe. Widoczność bardzo dobra 30 m i więcej – nawet do 50 m w sprzyjającym okresie.

Płynąc od dziobu zobaczymy w idealnym stanie kotwice, system wciągarek i urządzeń pokładowych, schody, poręcze, nadbudówkę wraz z systemem radiowo radarowym zachowanym w doskonałym, stanie. Możemy spokojnie wpłynąć do starówki.

Największą atrakcją dla wielu są wysypane jak zabawki z pudełka – wielkie ciężarówki leżące na dnie opierając się o wrak promu. Baz problemu można rozpoznać detale. W tylnej części znajdują się dwa boczne majestatyczne kominy promu – na jednym z nich leży wrak ale drugi jest w stanie nienaruszonym – na końcu wraku niesamowita rampa wjazdowa na prom przez którą jak przez wrota w poziomie można przepłynąć. Wielkie śruby wieńczą wrak.

Zarówno płyniecie na głębokości około 23 m przy górnej burcie będzie ciekawe

Głębokość około 30 m pozwoli przepłynąć jak gdyby środkiem nad pokładem a zejście do 40 m pozawala na obejrzenie detali lezących na dni. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w Nitrox i nieco dłuższe przebywanie w części środkowej gdzie moim zdaniem jest najwięcej ciekawych rzeczy dla nurka rekreacyjnego. Uprawnienia nurka zaawansowanego są konieczne na tej głębokości – uprawnienia PADI AOWD bez których ten wrak nie jest osiągalny oraz Specjalizację PADI Wreck Diwer, PADI Deep Diver, PADI Nitrox Diver. Wiele osób wybiera również zestawy dwubutlowe by mieć więcej czynnika oddechowego – tu polecamy specjalizację PADI Sidemount Diver oraz PADI Self Reliant Diver

Cypr to również wiele wspaniałych nurkować w zatokach, w skalnych wąwozach, oraz innych mniej wymagających wrakach w tym bardzo polecany kuter Nemezis – stoi na stępce, jest przygotowany dla nurków – głębokość coś ponad 23 m przy dnie. Doskonałe miejscówki dla nauki nurkowania lub wręcz zrobienia kursu PADI Open Water Diver

Cypr – nurkowanie na wraku Nemezis

Cypr – nurkowanie na wraku Zenobia

Zobacz Inne Filmy
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. ×