Najczęściej zadawane pytania ….

Każdy sport ma swoich miłośników. Nurkowanie również. Trzeba spróbować. To kwestia czy ten sport, wrażenia pod wodą  i to co zobaczysz spodoba się Tobie. Polecam pierwsze nurkowanie pod opieką profesjonalnego Instruktora PADI gdzie zostaną omówione zasady i sposób nurkowania oraz zanurkujesz wraz z Instruktorem PADI, który zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo byś mógł się delektować widokami i wrażeniami. Dobrym wyborem będzie program PADI Discover Scuba Diving  – Odkryj Nurkowanie – nie wymaga przygotowań z Twojej strony i jest realizowany zazwyczaj w tym samym dniu. Dla dzieci polecamy programy PADI Bubblemaker lub PADI Seal Team (Komando Foki)

Ja wybrałem początkowo inną organizację kierując się kosztem kursu i czasem jego wykonania ale po pierwszym podstawowym kursie przeniosłem się do PADI i w tej federacji ukończyłem wszystkie dalsze kursy w tym kurs Instruktorski. To zależy od Ciebie i wartości jakie są dla Ciebie istotne i jakiego typu nurkowania chcesz realizować.  Dla mnie kluczowe było bezpieczeństwo, profesjonalizm Instruktora, kompleksowość szkolenia i doradztwo sprzętowe z którym jako młody nurek w zakresie rekreacyjnym sobie nie radziłem.

Dobrym sposobem jest zasięgniecie opinii, odwiedzenie centr nurkowych, udział w targach i konferencjach nurkowych, poznanie i porozmawianie z ludźmi z tej branży,  przeczytanie i porównanie zakresów programów szkoleniowych, ilości godzin, materiałów, metod uczenia, doświadczenia i wyszkolenia Instruktora i opinii od jego kursantów.

W zasadzie na poziomie nurkowania rekreacyjnego nie ma takowych przeciwskazań. Pytania często dotyczą min. chorób serca, płuca, zatoki, uszy –  to wszystko pozwala Tobie nurkować ale jest potrzebna  konsultacja lekarska i wydanie opinii o zdolności do nurkowania. Bez problemu możesz taką wizytę umówić i upewnić się że wszystko jest OK.  Jeśli nie wiesz na co zwrócić uwagę na pierwszym kursie zostanie Tobie przedstawiona do wypełnienia ankieta medyczna – jeśli masz wątpliwości  –  wykonaj konsultacje lekarską.
Znaczącym ograniczeniem jest szczególny przypadek – ciąża

 

Zdarza się niezwykle rzadko ale tak jest to ważne w tym sporcie. Po pierwsze jeśli przed nurkowaniem – to oceń czy nie jest to początek zapalenia ucha – skonsultuj się z lekarzem – nie nurkuj tego dnia.
Będzie wszystko OK  – jak się wyleczysz powrócisz do nurkowania.

Po drugie jeśli boli  w trakcie lub po nurkowaniu przeanalizuj zastosowane techniki wyrównywania ciśnienia w zatokach i uszach. Jeśli masz z tym problem poproś o radę profesjonalnego Instruktora. Nie zwiększaj głębokości jeśli podczas nurkowania czujesz dyskomfort z tego powodu. To głównie kwestia doświadczenia i umiejętności.  Ta umiejętność utrwali się z czasem i w późniejszym etapie nie będzie to dla Ciebie już problem

Tak. Wypracowane standardy, procedury  uczenia, realizacji kursów, zaliczenia i certyfikacji w PADI dają doskonałe przygotowanie do samodzielnego nurkowania z partnerem w  ramach limanów Twoich uprawnień. Również zasady nurkowania partnerskiego i współpracy pod wodą budują komfort i bezpieczeństwo. Współczesny sprzęt nurkowy to bardzo wysokiej klasy rozwiązania z szeregiem zabezpieczeń i udogodnień dla osoby nurkującej. Można się czuć komfortowo i bezpiecznie.  Warto wspomnieć, iż nurkowanie rekreacyjne jest nurkowaniem bezdekompresyjnym, nurkujemy używając wyłącznie powietrza lub wzbogaconych tlenem mieszanek powietrznych – Nitrox

Jeśli rozpoczynasz nurkowanie, to Twoje pierwsze nurkowania lub kurs  to raczej pożycz, wypróbuj, zmieniaj  i oceniaj co jest wygodniejsze. Zasięgnij opinii Instruktora. Zapytaj o plusy i minusy danego sprzętu czy skafandra. Jeśli koniecznie chcesz kupić – nie kieruj się ceną – nie zawsze odzwierciedla to że dany produkt będzie najlepsze dla Ciebie. Porozmawiaj z profesjonalistami, Instruktorem, osobami z Centrum Nurkowego.

Ha ha ?  to proste kliknij tutaj . Tak serio to bardzo trudna sprawa. Wg mnie istnieją cztery kluczowe aspekty którymi warto się kierować:

– pierwszy –  oferta Instruktora, zakres merytoryczny kursu, liczba godzin, materiały, zaplecze logistyczne
– drugi – przygotowanie pedagogiczne, doświadczenie w uczeniu innych osób / szczególnie dzieci
– trzeci – doświadczenie Instruktora jako nurka – jakie nurkowania wykonuje, gdzie nurkował, jaki posiada sprzęt nurkowy i wyposażenie, jakie ma uprawnienia, jak długo nurkuje, czy jest aktywny w świcie nurkowym
– czwarte – wsparcie federacji nurkowej – niezwykle ważne w zakresie w zakresie materiałów, standardów, doświadczenia, wielkości, kompatybilności szkoleń na całym Świecie,  wsparcia w zakresie wiedzy, rozwoju i certyfikacji Instruktorów.
– Cena – hmm … nie jest dobrą podstawą wyboru. Cena zazwyczaj powiązana jest z jakością, bezpieczeństwem, zapleczem logistycznym i zakresem kursu

 

Najczęstszym kryterium staje się lokalizacja względem naszego miejsca zamieszkania. Coraz częściej jednak dla celów rozwojowych, szkoleniowych wybieramy to CN, które posiada największy potencjał wiedzy, doświadczenia kadry i gwarantuje dobrą i profesjonalną obsługę klienta. Chcemy bezpieczeństwa, profesjonalizmu i odpowiedniego traktowania.  Jak każda usługa na rynku.

Jako certyfikowani  nurkowie często kierujemy się atrakcyjnością np. zbiornika wodnego lub oferty wyjazdowej mniej zwracając uwagę na ofertę kursową.

Dobre Centrum Nurkowe to: zaplecze logistyczne, sprzęt, sprężarki, serwis, sklep, oferta kursowa i szkoleń. Dobre CN  to również ciekawe oferty wyjazdów zagranicznych, safari nurkowych, oferta wspólnego nurkowania i spędzania czasu w gronie nurków, to także spotkania edukacyjne i działania w zakresie wiedzy w środowisku nurkowym – targi, konferencje nurkowe. Pamiętaj jednak, że Twoje szkolenie to nie CN  ale konkretny Instruktor.  Rekomendacje – zobacz informacje powyżej

Zasadniczo nic nadzwyczajnego.  Możesz wykupić na miejscu nurkowanie typu DSD  ( odkryj nurkowanie)
Możesz zrobić tam kurs, możesz rozpocząć kurs w Polsce i tam zakończyć.
Jeśli jesteś certyfikowanym nurkiem i potrzebujesz kontaktu z tamtejszymi bazami nurkowymi zadzwoń do nas  Najczęściej wyjeżdżamy w zorganizowanych grupach gdzie jedzie Instruktor PADI, który służy opieką i pomocą dla mniej doświadczonych nurków.

Do wyboru mamy ogólnie dwa rodzaje skafandrów nurkowych – suche i mokre

Dla osoby początkującej polecane zazwyczaj są skafandry mokre, neoprenowe  tz  „pianki

Oczywiście różnią się rozmiarami, krojem, kolorystyką ale najważniejsza różnica to ich grubość opisana w mm.  Im grubszy skafander tym większy komfort cieplny i możliwość nurkowania w zimniejszych wodach.

Wybór skafandra to nie tylko temperatura wody to również nasze osobiste cechy i próg komfortu termicznego – różny w zależności od osoby. Skafandry mokre mogą mieć ocieplacze – czyli kolejna warstwa pianki chroniąca nasz korpus przed wychłodzeniem.

Skafandry suche wymagają specjalnego przeszkolenia – są dużo droższe ale zapewniają duży komfort cieplny nawet dla nurkowań w zimnych wodach czy pod lodem. Zazwyczaj kupowane przez doświadczonych nurków zdecydowanych na ten sport i wiedzących czego oczekują od skafandra.  W tym przypadku zalecam poradę u Instruktora. 

Dobry – przede wszystkim.  W tym sporcie szczególnie ważna jest niezawodność, okresowe serwisy, dbałość o sprzęt. Jeśli zdecydowałeś się na zakup własnego sprzętu przemyśl  czy idziesz na kompromis jakości w stosunku do ceny. Polecamy oczywiście jakość. Lepiej kompletować sprzęt sukcesywnie etapami ale dbać by był dobrej jakości, zadbany i serwisowany.  Co do modelów sprzętu i producentów rynek nurkowy obecnie ma bardzo zróżnicowaną i bogatą  ofertą.  Warto zasięgnąć rady  profesjonalisty oraz wypróbować sprzęt  zanim kupisz. Doskonałą okazją są często organizowane spotkania producentów sprzętu i akcesoriów  w Bazach Nurkowych

Przede wszystkim zachować spokój i logicznie ocenić co ci jest.  Każdy Instruktor, Divemaster, Nurek ze specjalizacją Rescue Diver może być dla Ciebie pomocny w ocenie i doradzeniu co będzie najlepsze w danej sytuacji.  Każda Baza Nurkowa oraz wielu doświadczonych nurków posiada zestaw pierwszej pomocy w tym czysty tlen.  Jeśli czujesz się źle, zmęczony to dobrym pomysłem będzie w tym dniu nie nurkować.

Jeśli czujesz się źle podczas nurkowania – zdarza się to niezwykle rzadko – rozpocznij wraz z partnerem wynurzanie i przerwij to nurkowanie. Jeśli po nurkowaniu poczujesz się źle – to również zdarza się niezwykle bardzo rzadko – oceń sytuację, jeśli nie potrafisz zachowaj spokój i poproś o pomoc.

Zobacz plan ewakuacyjny Zakrzówka w Krakowie

Możesz wpaść np. w zachwyt lub z wrażenia stracić poczucie czasu.  Odpowiadając serio – Raczej nic Jeśli posiadasz serwisowany sprzęt, stosujesz procedury jesteś bezpieczny. Podczas szkoleń o Twoje bezpieczeństwo dba również Instruktor a kiedy nurkujesz samodzielnie Twój partner jest wsparciem. Nurkowanie to ewentualnie rzadko występujące drobne otarcia w  wodzie lub podczas zakładania i zdejmowania sprzętu nurkowego. Możliwe również niebywale rzadko interakcje ze stworzeniami wodnymi.  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszamy na nasze spotkania otwarte

Nie – nurkowanie rekreacyjne to sport partnerski. Jeśli nie masz odpowiedniego  przeszkolenia i certyfikatu samodzielnego nurka Twoje nurkowania są dopuszczalne wyłącznie z partnerem nurkowym lub profesjonalistą. Poza oczywistym i niebywale ważnym aspektem bezpieczeństwa,  to nurkowanie z partnerem jest o wiele bardziej ciekawsze, możecie wspólnie planować i realizować misje podwodne, możecie podzielić się wrażeniami tego co zobaczyliście lub jakie stworzenia spotkaliście podczas nurkowania. To również doskonała okazja do fotografowania i utrwalania waszych przygód podwodnych.

Najczęściej to Twoi koledzy z kursu, znajomi z centrum nurkowego lub bazy nurkowej. Dość szybko zawiera się takie znajomości. W okresie letnim w Krakowie lub Jaworznie gdzie najczęściej szkolimy w Bazach Nurkowych dziennie spotykają się dziesiątki a nawet setki osób.   No, jednak jeśli nie dało się w ten sposób to można skorzystać z portali społecznościowych gdzie istnieje wiele tematycznych grup nurkowych w tym takie dla umawiania się na nurkowanie i poszukiwanie partnera nurkowego.  Nie nurkuj sam – jeśli masz problem w tym zakresie poproś nas polecimy Tobie odpadnie kontakty.

Federacje nurkowe mają swoje standardy obowiązujące każdego członka danej federacji. W PADI wytyczne i standardy kursów na całym Świecie są takie same.  Oczywiście w Egipcie zanurkujesz w lekkiej piance w ciepłym morzu a w Polsce w piance grubszej i będzie to najpewniej jezioro lub zalecany kamieniołom – niemniej jednak standardy i zakresy kursów są takie same. Istnieje możliwość rozpoczęcia kursu w Polsce z polskim Instruktorem i dokończenia go np. w Egipcie na safari lub w lokalnej bazie nurkowej z Instruktorem egipskim. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapytaj nas o szczegóły

Tak. W ofercie programów PADI mamy fantastyczne nurkowania w bezpiecznych wodach basenowych dla dzieci już od lat 8.  PADI Bubblemaker czy PADI Seal Team (Komando Foki) Oczywiście pod pełną opieką Instruktora oraz często na oczach zachwyconych rodziców.

Nie. Potocznie mówimy że „woda wody nie zgniata”. Ale ciśnienie wody ma wpływ na tzw. przestrzenie powietrzne w naszej głowie– zatoki i kanały w uszach. Ma wpływ również na docisk maski nurkowej.  To jest powodem koniczności wyrównywania tych ciśnień podczas zanurzania. Techniki proste i łatwe do nauczenia się.  Podczas wynurzania proces zachodzi samoczynnie. Ciśnienie ma wpływ na grubość Twojej pianki nurkowej – im głębiej tym staja się cieńsza. Ma również wpływ na taki sprzęt jak latarki, aparaty podwodne czy kamery – sprawdzaj do jakiej max głębokości są dedykowane by uniknąć ich zalania lub zniszczenia.

Podczas nurkowania rekreacyjnego nie planujemy i nie wykonujemy dekompresji. Może się zdarzyć , niezwykle rzadko, że przez nieuwagę dojdzie do min przekroczenia limitów dekompresyjnych o czym poinformuje Cię Twój komputer nurkowy – w takim przypadku wykonujemy przystanek i dekompresję awaryjną  opisaną na kursie OWD

Wyślij do mnie wiadomość

Zadowoleni Klienci

Fantastyczna współpraca ! Jestem doświadczonym nurkiem i oczekiwałem szkolenia na wysokim poziomie. Zajęcia były  doskonałe, wiele nowych technik wykraczających poza ramy typowej wiedzy kursowej, doskonała współpraca i sposób prowadzenia zajęć.  Wielkie dzięki !  Polecam gorąco!

Kasia  PADI AOWD
Kasia PADI AOWDManager

Mieliśmy  przyjemność poznać Sebastiana podczas zajęć programu DSD -  odkryj nurkowanie.  Podobało mi się  genialne podejdzie do dzieci. Uśmiech, zabawa, spokój i pełen profesjonalizm.  Niebywała uwaga i dbałość o bezpieczeństwo. Na pewno będziemy kontynuowali na kursie JOWD

Ojciec
Michał Ojciec dwójki synów

Dzięki Sebastian, dzięki Tobie wierzę znów w siebie. Szkolenie poprowadzone w sposób bardzo dla mnie komfortowy i bezpieczny. Krok po kroku  rozpoczęła się moja przygoda nurkowa. Świat pod wodą,  rybki, Egipt  - spełnieni e marzeń

Małgorzata OWD
Małgorzata OWDKsięgowa

#diving_instructors

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. ×